Translate

28 Şubat 2015 Cumartesi

BİLGİ / Bunları biliyor muydunuz?

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?*1. Dünya Savaşında, Bağdat’tan Basra’ya kadar olan bölgenin başat aşiretinin lideri olan Uceymi Sadun Paşa’nın Osmanlı ordusuna en büyük desteği verdiğini?

*1. Dünya Savaşının bitiminde, yukarıda bahsi geçen Uceymi Sadun Paşa’nın, Kurtuluş Savaşına katılarak, Şanlıurfa’nın kurutuluşunda aktif rol oynadığını?
 
*Azerbaycan Parlamentosu, 1920 yılında hâkimiyeti SSCB’ye devrederken; Rus ordusunun Bakü’ye girmeden önce Anadolu’ya yardıma gitmesini şart koştuğunu?

*1921 yılında, TBMM hükümetini yapılan bir antlaşma aracılığı ile tanıyan ilk ülkenin, Afganistan olduğunu?

*Kurtuluş Savaşının İnönü zaferlerinden sonra, Arnavutluk’un başlıca şehirlerinin Türk ve Arnavut bayrakları ile donatıldığını?
*1. Dünya Savaşında, Osmanlı Devletine karşı savaşmak istemeyen Singapur’daki Hintli Müslüman askerlerin, İngiltere’ye karşı isyan ettiklerini?
 
*1920 yılında, Atatürk’ün henüz daha Kurtuluş Savaşı devam etmekte olduğu halde, ülkesindeki işgalcilere karşı direnişe geçen Arnavut hükümetine askeri yardımda bulunarak, Albay Selahattin Saip Bey başkanlığında bir heyeti Arnavutluk’a gönderdiğini?
 
* Yukarıda bahsi geçen Selahattin Saip Bey’in daha sonra, Arnavutluk savunma bakanlığına getirildiğini?
 

DÜNYADAKİ TÜRK KÜLTÜR MİRASINI VE TÜRKÇENİN VAROLDUĞU COĞRAFYALARI TANIMAYA NE DERSİNİZ?


Dr. Devrim ERİŞKON

İletişim Bilgileri:     0 532-686 43 75 - deriskon@gmail.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder