Translate

Hizmetlerimiz


TEMMUZ 2011

Gençler Arası Değişim:


Sevgili Lions Ailem,

Genel Yönetmenimizle Ocak ayında kamp hazırlıklarımız için yaptığımız ilk toplantıda bizlerden ricası, bu yıl standart programlarımızın

yanında farklı konuları da kamp içinde işlememiz olmuştu.

Açıkçası bizi hem zaman, hem teknik açıdan, hem de maddi olarak zorlayan bu istekleri arkadaşlarımızla değerlendirip acaba kaçını gerçekleştirebileceğiz derken, kamp sonunda müthiş bir ekip çalışması ve planlaması ile bunların tamamını başarı ile gerçekleştirebilmenin sevincini yaşıyoruz.

Bu sene standart programlarımızın yanında kamplarımıza kattığımız Genel Yönetmenimizin istekleri nelerdi diyecek olursanız:

- Alzheimer konusunda gençleri bilgilendirme ve kendi ülkelerindeki ilgili kuruluşları bize yönlendirmeleri.

- Gençlere Türk yemekleri yapmayı öğreterek bir gün yemek yapılması ve katılımcılarla topluca yenilmesi.

- Gençlere folklor çalışması yaptırılması.

- Gençlere bir münazara ortamında çeşitli küresel konuları tartışma ortamının verilmesi.
- Atatürk ile ilgili gençlere daha detaylı bilgi verilmesi.

- Çevre konusunda bir çalışma yapılması.

- Türkçe derslerinin programa konulması ve gençlerin Talent Night'da bir Türkçe skeç sergilemeleri.
Kamp içinde yaptıklarımız ve bize destek olan kulüp ve kuruluşlar:

Gençler Arası Değişim Programı kapsamında yönetim çevremizce misafir edilen 19 farklı ülkeden 39 genç dostumuzu bildiğiniz gibi 10 Temmuz- 31 Temmuz tarihleri arasında ağırladık. Türkiye’de iki kamp yapan tek yönetim çevresi olarak gerçekleştirdiğimiz bu program sizlerin de inanılmaz destekleri ile son derece başarılı bir şekilde ile tamamlandı.

Öncelikle aile yanı programını yapan gençlerimizin aileleri yanında olağanüstü bir 10 gün geçirdiklerini öğrendik ve çok mutlu olduk.

Ailelerimizin gençlerle vedalaşmaları ise tahmin ettiğiniz gibi çok hüzünlüydü.

Kampımızın başlangıcında içecekler konusunda Tekirdağ, Çorlu ve Çerkezköy Lions kulüpleri, tüm basılı evraklar için Yeşilyurt Feneri Lions kulübümüz sponsorluk yaptılar.

Gençlerimiz salı gecesi gerçekleşen kamp bilgilendirmesi, Türkiye ile ilgili tanıtım filminin seyredilmesinden ve ülkemiz ile ilgili bilgi yarışmasından sonra çarşamba günü Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Kapalıçarşı'yı geziyorlar.  Giriş biletlerinin daha ucuza alınması konusunda Tarihi Topkapı Lions Kulübü büyük destek verdi.

Ardından Avcılar Lions Kulübümüz tarafından organize edilen öğle yemeklerini yediler.  Çarşamba akşamı da kamp içinde ülkelerinin sunumlarını yaptılar.

Perşembe ise gençler Gaziosmanpaşa Lions kulübü sponsorluğunda Koç Müzesini gezdiler. Öğlen ise bir kampımız Taksim Midpoint Restaurant evsahipliğinde öğle yemeğini alarak, öğleden sonra Yeşilköy Leo kulübümüz sponsorluğunda Taksim'i gezdiler ve elma çayı denediler.

Akşam ise tüm katılımcılar Atatürk'ün Hayatı konulu bir konferans dinlediler. Ardından da Türkçe derslerini aldılar.  Diğer kampımız da Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Kapalıçarşı'yı gezerken öğle yemeklerini Piyerloti Lions Kulübümüz sponsorluğunda aldı.
Cuma sabahı folklor çalışmalarını yaptıktan sonra öğle yemeklerini Sefaköy ve Çölgülü Lions Kulüplerimizin sponsorluğunda aldılar. Öğleden sonra münazara turnuvası yapan gençlerimiz akşam yemeklerini de Ataköy ve Çınar Lions Kulüpleri sponsorluğunda Türk yemeklerini kendileri hazırlayarak aldılar. Genel Yönetmenimiz de bu gecede gençlerle birlikte oldu.

Cumartesi günü iki kampımız birlikte Çemberlitaş, Tarihi Topkapı, Fatih Kıztaşı ve Yeşilköy Lions kulüpleri sponsorluğunda gündüz tekne gezisi yaptılar.
Pazar günü Yeni Yüzyıl kulübümüz gençlere bir brunch organize etti. Ardından 3 saat fotoğrafçılık workshop u yapan gençler akşam ise gençlerimiz Genel Yönetmenimizle birlikte İstanbul Lisesi bahçesinde yemekli bir toplantı yaptılar.

Pazartesi günü bir kampımız Büyükçekmece kulübümüz sponsorluğunda Büyükçekmece'yi ziyaret etti. Burada aynı zamanda havuza giren gençler çevre konusunda da bir tartışma grubu yaptılar. Bu etkinlik Büyükçekmece de yerel gazetelerde yer aldı. Diğer kampımız da Gaziosmanpaşa kulübümüz sponsorluğunda Miniaturk'ü ziyaret etti. Ardından öğle yemeklerini Cağaloğlu İki kulübümüz sponsorluğunda Taksim de alan gençler, Taksim'i gezdiler. Akşam yemeklerimizi İncirli ve Silivri kulüplerimizin sponsorluğunda yiyen gençler, gece de İstanbul Yeni Yüzyıl kulübü desteği ile Kuruçeşme Mojito da eğlendiler.

Salı günü iki kampımız da Bağdat caddesini gezdikten sonra Yeşilyurt Lions Kulübü üyesi Necati Ercan'ın Kurtköy’deki evinde havuz ve barbekü partisi yaptılar.
Çarşamba günü ise tüm gün muhteşem şovlarla renklenen " Talent Night " hazırlıklarımız vardı. Kalabalık bir katılımla gerçekleşen geceye konuk edici ailelerimiz, Lionlar, Leolar ve konuklarımız katılımları, yabancı gençlerimiz de inanılmaz bir “talent night” sundular bizlere. Özellikle yapılan “oryantel dans şov “ , Kolbastı ve Damat Halayı yapan gençlerin şovları unutulmazlar arasına adını yazdırdı.

Perşembe günü her iki kampımız da İstanbul İtfaiye Müdürlüğü Eğitim Okulu desteğinde bir yangın tatbikatında yer aldılar. Ardından Yeni Ataköy ve Pera Lions kulüplerimiz gençlere Atrium'da öğle yemeği verdi. Öğleden sonra da İstanbul Modern Müzesi ziyaretinden sonra Gülhane ve Akik Lions kulüpleri sponsorluğunda bowling oynadılar. Akşamında ise gençlere "Alzheimer " ile ilgili bir brifing verildi, ardından karaoke gecesi düzenlendi.

Cuma bir kampımız Cağaloğlu İki, Bosfor ve Zeytinburnu Lions kulüplerimiz sponsorluğunda Deniz Müzesini gezdiler, ardından da Ortaköy’de öğle yemeğini yiyerek Miniaturk'ü ziyaret ettiler. Akşamında ise Yeşilyurt Feneri kulübü sponsorluğunda akşam yemeklerini aldılar.

Diğer kampımız ise Bahçeşehir Lions kulübü sponsorluğunda Bahçeşehir’ de öğle yemeğini yiyerek havuza girdiler. Akşamında ise İstanbul Marmara Lions kulübü iyesi İbrahim Gülkoku'nun Mimarsinan'daki restaurantında yemeklerini aldılar.
Cumartesi sabahı gençlerimiz öncelikle Ayasofya'yı ziyaret ederek. Ardından da öğle yemeklerini Ataköy Lions kulübümüz sponsorluğunda aldılar. Arkasından gençlerimiz son alışverişlerini yaptılar. Akşam yemeklerini de Eceler kulübümüz sponsorluğunda yediler.

Son akşamımızda ise kampın ilk gününden bugüne hazırladığımız görüntü ve fotoları izleyip kamp anılarını tazelediler ve veda partisi ile de kampımız sona erdi.

Akşamında ise son gece olması sebebi ile çok duygusal anlara şahit olduk. T-shirtlerini, kamp kitapçıklarını birbirlerine imzalatan, birbirlerine küçük hediyeler veren gençler, bizlerden de çeşitli anı niteliğinde hediyeler aldılar.
Özellikle sürpriz olarak büyütüp verdiğimiz kamp fotoğrafı, Talent Night çekimleri ve kamp fotoğrafları, gençleri çok etkiledi.

Lions Yönetim Çevresi kabinemizin, Lionlarımızın, Leolarımızın bu inanılmaz destekleri sayesinde hepimizin gerçekten gurur duyabileceği bir etkinliğin içinde bulunmak, her ne kadar yorulsak da, bize büyük bir motivasyon ve mutluluk veriyor.

İstanbul Erkek Lisesi Müdürü Dr. Sakin Öner’e ve baş muavini Atakan Alan’a, öğretmenlerimize ve okul görevlilerine verdikleri değerli hizmetler için, Midpoint restauranta bize verdikleri bedelsiz yemek için, The Guide dergilerine 50 adet dergi için, İstanbul İtfaiye Müdürlüğü Eğitim Okuluna yangın tatbikatı için, ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunarız.

Ayrıca tüm destek olan kulüplerimize, tüm Lion ve Leo’larımıza, özveri ile gece gündüz demeden 12 gün boyunca çalışan Leo arkadaşlarımıza, konuk edici ailelerimize ve tabi ki Geçen Dönem Genel Yönetmenimiz Gökhan Berker’e, Genel Yönetmenimiz Dr. Sebahat Ural Yıldırım'a sonsuz teşekkür ediyoruz.
Hiç şüpheniz olmasın, gelecek yıl da bu motivasyonumuzla yine iki kamp organize ederek dünyaya birçok Türk dostu kazandırmaya devam edeceğiz.

Sevgilerimizle...

Erel Karamanoğlu
118-E AYKÜ, GAD

Dr. Sebahat Ural Yıldırım
118-E Genel Yönetmeni