Translate

22 Şubat 2012 Çarşamba

Sarıkamış' tan Çanakkale' ye Tiyatro Oyunu

Sarıkamış' tan Çanakkale' ye


Sarıkamış’tan Çanakkale’ye oyununda, tarihin bazı saklı sayfaları açılmaktadır. Bu açılımda Nargin adası, Japon Yarbay Tusumura ( Çomora ) olayı, 1917 Rusya’daki Ekim Devriminin Osmanlıya yararı, tarihsel süreçte 1. ve 2. Dünya savaşlarında ki olayların olduğu gibi günümüzde de tekrarlanması dile getirilmektedir. Azerbaycan’ı, Balkanları, Japonya’ yı, Rusya’yı, Ermenistan’ ı yakından ilgilendiren bu olaylar oyunda sentezlenerek dillendirilmektedir. Hareket tiyatrosunun özelliklerini taşıyan bu oyun, ayrıca dünyaya ve insanlığa barış, özgürlük adına birçok mesajlar da vermektedir.
İzlenmesi dileğiyle


Yarbay Tsumura


Japon – Türk Dostluğunda Tsumura olayı hk.
Sarıkamış’ta Ruslar tarafından esir alınan Türkler, önce Hazar denizindeki Nargin adasına götürülürler. Burada başlarına Ermenileri dikerler. Açlık ve Susuzluk içerisinde yarısı ölür. Azerbaycan’da bu esirler için ( Köm Eyleme Bulutları ) yardım grupları oluşturulur. Daha Sonra Ruslar bu esirleri Sibirya Mançurya da ki esir kamplarına sürerler. Bilindiği gibi 1904 Rus – Japon savaşında Japonlar Rusları yenerek Mançurya’ yı kontrol altında tutarlar. Daha sonra Osmanlılarla anlaşarak, Türk esirlerin Anadolu topraklarına getirilmesine karar verirler. Bunun için Japon Deniz Kuvvetlerinden, Yarbay Tsumura görevlendirilir. Tsumura çok büyük zorluklarla esirleri gemisiyle Ege denizine kadar getirir. Burada esirleri Yunanlılar bırakmak istemezler. Tsumura ise Yunanlılara karşı direnir. Sonuçta Tsumura’ nın büyük gayretleriyle esirler. Türklere teslim edilir. Tsumura olayı Türk Japon dostluğunu pekiştiren en büyük olaydır.
Kaynakça: Dr. Zihni Papakçı
( Özel İzinle İlk Kez Web Sitemizde Yayınlanmıştır. )


* * * * *

Y a z a n  :  Z i h n i  P A P A K Ç I
 S A R I K A M I Ş’ T A N
Ç A N A K K A L E ’ YE

Onlar Olmasaydı,
Özgür Olamazdık!

Yazan – Yöneten
Zihni PAPAKÇI
Sanatçılar
Bülent SEVİNÇ
Emel ÇEKİM
Filiz ACAR
Oğuz BİÇER
Özcan HAKCAN
Rıfat TOPALOĞLU
Sevinç ERENER

Konuşmacılar
Prof. Dr. (E. General) Çetin GÜRLER
E. General Hüseyin YILDIRIM

Konuk Sanatçılar
Burhan YILDIRIM
Ünal YÜREKLİ
Rize Hemşin Halk Oyuncuları
Fon Müzikleri
Murat ÜLKER
Koreografi
Beyoğlu Anadolu Lisesi
Ayça RECEN
Berke AYDIN
Burak KAYA
Burak YÖNEY
Dilanaz ARISAN
Duygu Sıla GÜL
Faruk Yaman ÖZGÜR
İrem ALTUNKALEM
İrfan Latif ARAL
Rüzgâr PALUCH
Seçil ASLANTEPE
Taylan DAYAÇ
Tilbe ÇAKAR
Yasemin DALDAL
Zeynep PARNAS
Zeynep SEMERCİOĞLU

Uluslararası
Lions Dernekleri
118-E Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı
Dr. Sebahat Ural YILDIRIM

3. Bölge Başkanı
Bahri ÖZDİNÇ


İstanbul Avcılar
Lions Kulübü Başkanı
Hüseyin YILMAZ
İstanbul Bağcılar
Lions Kulübü Başkanı
Yasin YAVUZ
İstanbul Bayrampaşa
Lions Kulübü Başkanı
Murat PAMUK
İstanbul Merter
Lions Kulübü Başkanı
Çetin AKBABA
İstanbul Beyoğlu Anadolu Lisesi
Okul Müdürü
İsmail ONAY
Müdür Yardımcısı
İzzet BAŞYURT
Edebiyat Öğretmeni
Mehtap KARA

Organizasyon
Seda ÜLKÜ
Neslihan DEMİRHAN
Belma YILMAZ
Efe ACAR
Hüma ŞEN

Tarih: 18 Mart 2012 - Saat: 19.00
Yunus Emre Kültür Merkezi Ataköy
İrtibat Tel: 0536 215 26 04 Seda ÜLKÜ


Yazan ve Yöneten
Dr. Zihni Papakçı


Zihni Papakçı Uluslararası üretken bir aydındır. Özel devlet bursu ile Güney Kore Kyongii Üniversitesi’nde ve İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi’nde okumuş, Ege Üniversitesi ve Seul Üniversitesi’nde ortak çalışmalarla yüksek lisans ve doktora yapmış; etnomüzikoloji, Uzakdoğu Felsefeleri, Uzakdoğu Sporları dallarında uzmanlaşmıştır. Marmara Üniversitesi, Kanada Lamton Koleji gibi birçok okullarda ve liselerde dersler vermiş ve emekli olmuştur.
Türk Judo Milli Takımları’nda, Kanada Sarnia Judo takımında teknik direktörlük yapmış; Uluslararası Judo ve Kuraş hakemliğine yükselmiştir. Etnomüzikolojide 12’li sistemini değiştirmiş, stratejik çalışmalarında Atatürkçülük alanında yurt içi ve yurt dışında konferanslar vermiştir. Atatürkçülük kitabı yabancı dillere çevrilerek Dış İşleri Bakanlığı web sitesine konmuştur.
Papakçı birikimlerini Ölümsüz Düşünce Tilbe, Kök, Terekemeler, Atatürkçülük,  Çanakkale’ye Can Verenler adlı kitaplarında dile getirmiştir. Tiyatro oyunları ise uluslararası alanda yankılar bulmuş, özellikle Azerbaycan, Gürcistan başta olmak üzere birçok ülke, bu oyunlar üzerinde çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sonucu Papakçı’nın oyunları özellikle, Azerbaycan’da defalarca oynanmış, turnelere çıkılmış, televizyonlarda gösterilmiştir. Papakçı’nın önemli bazı oyunları Anıtın Destanı, Çanakkale’ye Can Verenler, Hilalden Yıldıza, Ölümsüz Sevgi, Conkbayır’ dır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder